Hipertensija 1, 2, 3 un 4 grādi

Cilvēks ir dzīvs tik ilgi, kamēr pukst viņa sirds. Sirds "sūknis" nodrošina asinsriti traukos. Šajā sakarā ir tāda lieta kā asinsspiediens. Saīsināti kā AD. Jebkuras novirzes no normāla asinsspiediena līmeņa ir nāvējošas.

Specializējas elpceļu slimību un alerģiju diagnostikā un ārstēšanā, pieder ārējās elpošanas funkcijas izpētes metodes, alerģijas testēšana ar alergēniem, autohemoterapija, specifiskā un nespecifiskā imūnterapija.

Hipertensijas attīstības risks

Hipertensijas jeb arteriālās hipertensijas – paaugstināta asinsspiediena – attīstības risks sastāv no vairākiem faktoriem. Attiecīgi, jo vairāk to ir, jo lielāka iespēja, ka cilvēks saslims ar hipertensiju.

Hipertensijas attīstības riska faktori:

 • iedzimta predispozīcija. Risks saslimt ir lielāks tiem, kuriem ir hipertensija pirmās pakāpes radinieku vidū: tēvs, māte, vecmāmiņas, vectēvi, brāļi un māsas. Jo vairāk tuvi radinieki cieš no augsta asinsspiediena, jo lielāks risks;
 • vecums virs 35 gadiem;
 • stress (stresa hipertensija) un garīgais stress. Stresa hormons adrenalīns palielina sirdsdarbības ātrumu. Tas uzreiz sašaurina asinsvadus;
 • noteiktu medikamentu, piemēram, perorālo kontracepcijas līdzekļu un dažādu uztura bagātinātāju lietošana (jatrogēna hipertensija);
 • slikti ieradumi: smēķēšana vai alkohola lietošana. Tabakas sastāvdaļas izraisa asinsvadu spazmas - to sieniņu piespiedu kontrakcijas. Tas sašaurina asins plūsmu;
 • ateroskleroze – asinsvadu aizsprostošanās ar plāksnēm. Kopējais holesterīns nedrīkst pārsniegt 6, 5 mmol/l asiņu;
 • nieru mazspēja (nefrogēna hipertensija);
 • virsnieru dziedzeru, vairogdziedzera vai hipofīzes endokrinopātija;
 • liekā sāls pārtikā. Galda sāls provocē artēriju spazmas un aiztur šķidrumu organismā;
 • neaktivitāte. Fiziskā neaktivitāte pavada lēnu vielmaiņu – vielmaiņu – un pamazām novājina organismu kopumā;
 • liekais ķermeņa svars. Katrs liekais kilograms paaugstina asinsspiedienu par 2 dzīvsudraba staba milimetriem – mmHg;
 • pēkšņas laika apstākļu izmaiņas;
 • hronisks miega trūkums un citi "provokatori".

Lielākā daļa hipertensijas attīstības riska faktoru ir cieši saistīti. Tādējādi stiprajiem smēķētājiem vairumā gadījumu veidojas aterosklerozes plāksnes, un fiziski pasīviem un nepietiekama uztura cilvēkiem ātri rodas liekais svars. Šādas faktoru kombinācijas ievērojami palielina sirds patoloģisko anomāliju risku.

Atkarībā no iepriekš minēto faktoru kombinācijas un izpausmes pakāpes, kā arī sirds un asinsvadu komplikāciju iespējamības nākamajā desmitgadē, pastāv 4 arteriālās hipertensijas attīstības riska veidi:

 • zems (risks mazāks par 15%);
 • vidēji (no 15 līdz 20%);
 • augsts (vairāk nekā 20%);
 • ļoti augsts (vairāk nekā 30%).

Arī arteriālās hipertensijas parādīšanās riska faktori ir sadalīti 2 veidos, pamatojoties uz to likvidēšanas iespēju: koriģējami (koriģējami) un ne. Piemēram, cilvēks var atmest smēķēšanu, bet viņš nevar mainīt savu senču. Riska apjoms tiek summēts no vairākiem rādītājiem. Pacientam ar 1. pakāpes hipertensiju, kas sāk pārmērīgi lietot alkoholu, ievērojami palielinās komplikāciju attīstības iespēja procentos.

Hipertensija ir diezgan ārstējama. Šeit daudz kas ir atkarīgs no savlaicīgas slimības diagnostikas, pacienta neatlaidības un viņa vēlmes radikāli mainīt savu dzīvesveidu.

Hipertensija 1 pakāpe

pirmās pakāpes hipertensija

Arteriālā hipertensija var būt primāra, t. i. attīstīties patstāvīgi, un sekundāri - būt par citas slimības komplikāciju. Pēdējā gadījumā ārstēšana tiek veikta visaptveroši, jo ir nepieciešams ne tikai normalizēt spiedienu, bet arī izārstēt blakusslimību-cēloņu.

Asinsspiediena rādījums 120 uz 80 mm Hg tiek uzskatīts par normālu. Tā ir "ideālā" vērtība, kā saka, astronautiem. 120 ir tā sauktais augšējais asinsspiediens jeb sistoliskais spiediens (pie maksimālās sirds muskuļa sieniņu kontrakcijas). Un 80 ir zemākais indikators jeb tā sauktais diastoliskais spiediens (pie maksimālās relaksācijas). Attiecīgi hipertensiju iedala sistoliskā, diastoliskā un jauktā (sistoliskā-diastoliskā) atkarībā no tā, vai augšējie vai apakšējie rādītāji pārsniedz sliekšņa vērtību.

Kad asins plūsmas lūmenis sašaurinās, sirds pieliek vairāk pūļu, lai asinis iespiestu traukos, tā ātrāk nolietojas un sāk strādāt ar pārtraukumiem. Sirdsdarbības ātruma palielināšanās - sirdsdarbības ātrums - negatīvi ietekmē visa ķermeņa darbību. Asinīs esošajam gaisam un barības vielām nav laika iekļūt šūnās.

Tāpat kā jebkura slimība, hipertensija progresē, ja to neārstē. Pirms pirmo hipertensijas simptomu parādīšanās notiek prehipertensīvs stāvoklis - prehipertensija.

Smaguma pakāpe ir atkarīga no slimības attīstības stadijas:

 • "mīksts" vai viegls;
 • mērena vai robežlīnija;
 • ļoti smags vai izolēts sistoliskais.

Pretējā gadījumā arteriālo hipertensiju 1. stadijā sauc par vieglu šīs slimības formu. Augšējais asinsspiediens svārstās no 140 līdz 159, bet apakšējais ir no 90 līdz 99 mm Hg. Sirds darbības traucējumi rodas spazmīgi. Uzbrukumi parasti iziet bez sekām. Šī ir preklīniska hipertensijas forma. Paasinājumu periodi mijas ar pilnīgu slimības simptomu izzušanu. Remisijas laikā pacienta asinsspiediens ir normāls.

Hipertensijas diagnostika ir vienkārša: asinsspiediena mērīšana, izmantojot tonometru. Precīzai diagnozei procedūra tiek veikta trīs reizes dienā mierīgā vidē un atslābinātā stāvoklī.

Pat cilvēkiem ar zemu hipertensijas attīstības risku ir regulāri jāpārbauda asinsspiediens. Pietiek ar vienu potenciāli bīstamu faktoru, lai rūpīgāk uzraudzītu sirds darbu. Tiem, kuriem ir ievērojama nosliece uz sirds slimībām, vēlams mājās iegādāties kardiovizoru – ierīci EKG – elektrokardiogrammas – veikšanai. Jebkura slimība ir vieglāk ārstējama agrīnā stadijā.

Pirmās pakāpes hipertensijas simptomi

Pirmās pakāpes hipertensijas simptomi ir:

 • galvassāpes, kas progresē ar fizisko slodzi;
 • smeldzošas vai durošas sāpes krūškurvja kreisajā pusē, kas izstaro uz lāpstiņu un roku;
 • melni plankumi acu priekšā.

Mēs nedrīkstam aizmirst, ka vieglas hipertensijas formās visi šie simptomi parādās laiku pa laikam. Ja pēc intensīvas fiziskas slodzes paātrinās pulss vai ir grūti aizmigt trokšņaino kaimiņu dēļ, nevajag krist panikā un uzskatīt sevi par hipertonisku.

Uzlabošanas periodos pacients jūtas lieliski. Vieglai hipertensijai ir visas sirds mazspējai raksturīgās pazīmes. Smagākas slimības pakāpes atšķiras tikai ar simptomu noturību un komplikāciju rašanos.

Hipertensijas 1. pakāpes komplikācijas

Sarežģījumi ietver:

 • nieru skleroze - nefroskleroze;
 • sirds muskuļa (kreisā kambara) hipertrofija.

Lielākā daļa uzskata, ka vieglu arteriālo hipertensiju var izārstēt bez sekām. Bet komplikāciju risks ar 1. pakāpi ir vidējs, t. i. apmēram 15%. Augsts spiediens traukos to lūmena sašaurināšanās dēļ izraisa nepietiekamu asins piegādi audiem. Skābekļa un barības vielu trūkums izraisa atsevišķu šūnu un veselu orgānu nāvi. Nekroze sākas ar lokāliem, fokāliem bojājumiem. Laika gaitā, ja to neārstē, išēmisks insults ir neizbēgams.

Asinsrites traucējumi neizbēgami izraisa vielmaiņas traucējumus. Tam ir kaitīga ietekme uz jebkura veida šūnu elpošanu un uzturu. Patoloģiskas izmaiņas ir neizbēgamas, piemēram, skleroze – aizstāšana ar saistaudiem. Ar nefrosklerozi nieru sienas kļūst patoloģiski blīvākas, un orgāns "saraujas". Šajā sakarā tiek traucēta izdalīšanās funkcija, un urīnviela nonāk asinsritē.

Ja asinsvadi ir sašaurināti, sirds sasprindzinās, lai caur tiem izspiestu asinis. Tas noved pie patoloģiskas sirds muskuļa palielināšanās. Šo hipertrofiju sauc par patieso vai funkcionālo. Kreisā kambara tilpums un masa palielinās tā sieniņu sabiezēšanas dēļ. Šo patoloģiju citādi sauc par kardiomiopātiju. Sirds pielāgo savu struktūru ķermeņa vajadzībām. Papildu muskuļu audi ļauj to izspiest spēcīgāk. Šķiet, kā tas varētu būt bīstami? "Pietūkusi" sirds var saspiest blakus esošos asinsvadus, un nevienmērīgi muskuļu izaugumi var aizvērt izeju no kreisā kambara. Sirds hipertrofija dažkārt izraisa pēkšņu nāvi.

1. pakāpes hipertensijas komplikācijas rodas ārkārtīgi reti. Lai no tām izvairītos, pietiek līdz minimumam samazināt risku saslimt ar arteriālo hipertensiju, t. i. novērst tās priekšnoteikumus un cēloņus.

Pirmās pakāpes hipertensijas ārstēšana

Pirmkārt, ārsts ieteiks pacientam mainīt dzīvesveidu. Pacientam tiks ieteikts mierīgs miegs, izvairīties no stresa, mērķtiecīgi relaksācijas vingrinājumi, īpaša diēta, vingrošana utt. Ja šie pasākumi nav pietiekami, tiek izmantota zāļu terapija.

Kardiologs izraksta šādus medikamentus: sedatīvus un citus antihipertensīvos medikamentus.

Zāles tiek izvēlētas stingri individuāli, joDaudziem hipertensijas pacientiem ir blakusslimības. Zāļu izvēli ietekmē pacienta vecums un viņa lietotās zāles.

Ja ir iespējams apturēt slimību sākotnējā stadijā un pilnībā atbrīvoties no tā, profilaksi nevar atstāt novārtā nākotnē. Tās princips ir vienkāršs – tas ir, lai izvairītos no visiem hipertensijas riska faktoriem. Pateicoties veselīgam dzīvesveidam, jūs varat novērst pat iedzimtu patoloģiju rašanos.

Hipertensija 2 grādi

otrās pakāpes hipertensija

Tā ir hipertensija mērenā formā. Augšējais asinsspiediens ir 160 - 179 mm Hg, bet apakšējais - 100 - 109 mm Hg. Šajā slimības stadijā paaugstināta spiediena periodi ir ilgāki. Asinsspiediens reti atgriežas normālā stāvoklī.

Atkarībā no hipertensijas pārejas ātruma no vienas stadijas uz otru izšķir labdabīgu un ļaundabīgu arteriālo hipertensiju. Otrajā gadījumā slimība progresē tik strauji, ka bieži vien ir letāla. Hipertensija ir bīstama, jo, palielinoties asinsrites ātrumam caur traukiem, tiek sabiezinātas to sienas un vēl lielāka lūmena sašaurināšanās.

Hipertensijas 2. pakāpes simptomi

Raksturīgas arteriālās hipertensijas pazīmes parādās pat vieglās slimības formās.

Otrajā posmā tiem pievienojas šādi simptomi:

 • pulsācijas sajūta galvā;
 • hiperēmija - asinsvadu pārplūde, piemēram, ādas apsārtums;
 • mikroalbuminūrija - albumīna olbaltumvielu klātbūtne urīnā;
 • pirkstu nejutīgums un drebuļi;
 • fundusa patoloģijas;
 • hipertensīvas krīzes - pēkšņs spiediena pieaugums (dažreiz par 59 vienībām uzreiz);
 • mērķa orgānu bojājuma pazīmju parādīšanās vai pasliktināšanās.

Parādās nogurums, letarģija un pietūkums, jo nieres ir iesaistītas patoloģiskajā procesā. Hipertensijas lēkmi var pavadīt vemšana, apgrūtināta urinēšana un zarnu kustība, elpas trūkums un asaras. Dažreiz tas ilgst vairākas stundas. Hipertensīvās krīzes komplikācijas ir miokarda infarkts un plaušu vai smadzeņu tūska.

Hipertensīvās krīzes formas:

 • neiroveģetatīvi (paaugstināta sirdsdarbība, pārmērīga uzbudinājums, roku trīce, nemotivēta panika, sausa mute);
 • tūska (letarģija, plakstiņu pietūkums, apziņas traucējumi);

2. pakāpes hipertensijas simptomi pacientiem ir grūtāk panesami. Viņš pastāvīgi cieš no paaugstināta asinsspiediena patoloģiskām izpausmēm. Slimība šajā stadijā atkāpjas negribīgi un bieži atgriežas.

Hipertensijas komplikācijas 2 grādi

2. pakāpes hipertensijas komplikācijas ietver šādas slimības: aortas aneirisma - tās sienas patoloģisks izvirzījums.

Lai mērķētu uz orgāniem, t. i. Hipertensijas izraisītie iekšējie orgāni ir:

 • Asiņošana dažādos orgānos rodas, jo asinsvadu sieniņas arvien vairāk sabiezē, zaudē savu elastību un kļūst trauslas. Palielināta asins plūsma viegli iznīcina šādus traukus. Reversais process notiek ar aneirismu attīstību. Šeit sienas kļūst izstieptas un plānākas, jo palielinās asinsriti. Tie ir tik novājināti, ka viegli plīst.
 • Patoloģiski šaurs lūmenis palielina aterosklerozes - tauku nogulsnēšanās uz sienām - un trombozes - to aizsprostošanās ar asins recekli - iespējamību. Smadzeņu šūnu asiņošana izraisa skābekļa badu un to nāvi. Šo parādību sauc par encefalopātiju. Išēmija ir sirds skābekļa badošanās. Stenokardija ir pastāvīgas sāpes krūtīs.

Saistībā ar to attīstās patoloģiskie procesi, kas saistīti ar pamatslimību. Attiecīgi, laicīgi neuzsākot ārstēšanu vai pārkāpjot medicīniskos aizliegumus, mērķorgānu būs arvien vairāk, un veselību atjaunot kļūs gandrīz neiespējami.

Hipertensijas invaliditāte 2. pakāpe

invaliditāte hipertensijas dēļ

Hipertensīvie pacienti tiek pastāvīgi uzraudzīti ambulatorā un tiek periodiski pārbaudīti. Papildus ikdienas asinsspiediena mērījumiem viņiem regulāri tiek nozīmēta EKG. Dažos gadījumos var būt nepieciešama ultraskaņa - sirds ultraskaņas izmeklēšana, urīna analīzes, asins analīzes un citas diagnostikas procedūras. Hipertensīvie pacienti ar mērenu slimības formu ir mazāk produktīvi nekā veseli cilvēki.

Ja ir ilgstoši hipertensijas izraisīti organisma funkciju traucējumi, pacients tiek nosūtīts uz biroju ekspertīzes veikšanai medicīniskās un sociālās pārbaudes slēdziena saņemšanai. Retos gadījumos hipertensijas pacientus izmeklē mājās, slimnīcā vai pat neklātienē. Dažkārt tiek sastādīta papildu pārbaudes programma. Invalīdiem Medicīnas un sociālās ekspertīzes biroja speciālisti izstrādā obligātu individuālās rehabilitācijas programmu.

Lai noteiktu invaliditātes grupu, ekspertu komisija kopā ar hipertensijas pakāpi ņem vērā šādus faktorus:

 • informācija no slimības vēstures par hipertensīvām krīzēm;
 • pacienta darba apstākļi.

Invaliditātes grupas noteikšanas kārtība nepieciešama pareizai nodarbinātībai. Cits jautājums, vai būs viegli atrast darba devēju, kurš būtu gatavs samierināties ar "nepilnvērtīga" darbinieka darbu. Ja darba pretendents iesniedz dokumentus, kas apliecina viņa invaliditāti, tad saskaņā ar federālajiem tiesību aktiem viņam ir jānodrošina nepieciešamie darba apstākļi.

Darba devēji nelabprāt pieņem darbā cilvēkus ar invaliditāti, jo. . . viņiem ir samazināts darba laiks, saglabājot pilnu darba samaksu (1. un 2. grupai). Turklāt viņi biežāk nekā citi darbinieki ir spiesti doties slimības atvaļinājumā, un viņiem ir palielināts ikgadējais atvaļinājums. Šajā sakarā lielākā daļa 3. grupas invalīdu slēpj savas slimības, lai iegūtu labi apmaksātu vietu. Medicīnisko norādījumu par darba apstākļiem pārkāpšana noved pie slimības pasliktināšanās laika gaitā.

3. grupas invalīdi saņem naudas pabalstus un drīkst iesaistīties profesionālajā darbībā ar dažiem ierobežojumiem:

 • spēcīga vibrācija un troksnis ir kontrindicēti;
 • Jūs nevarat strādāt virsstundas, brīvdienās vai nakts maiņās bez darbinieka piekrišanas;
 • Pastāvīgs fiziskais vai psihoemocionālais stress nav pieļaujams;
 • aizliegums strādāt lielā augstumā, karstos veikalos, bīstamu mehānismu tuvumā;
 • samazināt darba ilgumu, kas saistīts ar augstu uzmanības koncentrāciju;
 • septiņu stundu darba diena.

Īpašs gadījums ir ļaundabīga arteriāla hipertensija 2. stadijā. Tā attīstība ir tik strauja un pacienta stāvoklis ir smags, ka komisija viņam nosaka 2. grupas invaliditāti. Tā vairs nav darba grupa. 2 un 3 invaliditātes pakāpēm medicīniskā un sociālā pārbaude tiek veikta katru gadu. Šādu kategoriju invalīdi ir atbrīvoti no atkārtotas pārbaudes:

 • vīrieši vecāki par 60 gadiem;
 • sievietes, kas vecākas par 55 gadiem;
 • cilvēki ar neatgriezeniskiem anatomiskiem defektiem.

Invaliditātes grupas piešķiršanu nosaka nepieciešamība pēc hipertensijas pacientu sociālās aizsardzības. Viņa spēja iesaistīties darba aktivitātēs ir ierobežota.

2. pakāpes hipertensijas ārstēšana

Šajā slimības stadijā bez medikamentiem nevar iztikt. Tabletes lieto regulāri, ja iespējams, vienā un tajā pašā dienas laikā. Pacientam nevajadzētu domāt, ka, lai atbrīvotos no slimības, pietiks tikai ar medikamentu lietošanu. Ja viņš to dara, vienlaikus aizraujoties, piemēram, ar treknu pārtiku un alkoholu, tad terapijas pozitīvā ietekme ātri izzudīs. Slimība pāriet uz nākamo posmu, kurā jebkāda ārstēšana vairs nav efektīva.

Hipertensija 3 grādi

trešās pakāpes hipertensija

Kāpēc ārstus satrauc asinsspiediena rādījumu novirzes no normas, pat par vienu? Fakts ir tāds, ka, palielinoties spiedienam par vairākām vienībām, sirds un asinsvadu komplikāciju attīstības risks palielinās par tādu pašu procentu. Piemēram, ja cilvēkam ir viegla hipertensija un asinsspiediens novirzās no normas 120 līdz 80 mm Hg. par 39 vienībām, tad pastāv ļoti liela patoloģisku anomāliju rašanās iespējamība dažādos orgānos (39%). Ko tad var teikt par slimības 3. pakāpi, kurā novirze ir vismaz 60 vienības?

3. pakāpes hipertensija ir smaga, hroniska slimības forma. Asinsspiediens paaugstinās virs 180/110 mm Hg, tas nekad nesamazinās līdz normālam 120/80. Patoloģiskas izmaiņas jau ir neatgriezeniskas.

3. pakāpes hipertensijas simptomi

3. pakāpes hipertensijas simptomi ir:

 • traucēta kustību koordinācija;
 • pastāvīgi redzes traucējumi;
 • parēze un paralīze smadzeņu asinsrites traucējumu dēļ;
 • ilgstošas hipertensīvas krīzes ar runas traucējumiem, apmākušos apziņu un asām sāpēm sirdī;
 • būtisks ierobežojums spēju patstāvīgi pārvietoties, sazināties un rūpēties par sevi.

Smagos gadījumos hipertensijas pacienti vairs nevar tikt galā bez ārējas palīdzības, viņiem nepieciešama pastāvīga uzmanība un aprūpe. Iepriekš minētās hipertensijas pazīmes liecina, ka pacienta pašsajūta pakāpeniski pasliktinās, slimība izplatās uz jaunām orgānu sistēmām, rodas arvien vairāk komplikāciju.

3. pakāpes hipertensijas komplikācijas

3. pakāpes hipertensijas komplikācijas ir šādas slimības:

 • miokarda infarkts – sirds vidējais muskuļu slānis;
 • sirds astma - nosmakšanas lēkmes;
 • perifēro artēriju bojājumi;
 • hipertensīvā retinopātija ietekmē acu tīkleni;
 • skotoma ("tumsa") ir defekts, akls punkts redzes laukā.

3. pakāpes arteriālās hipertensijas komplikācijas citādi sauc par saistītiem klīniskiem stāvokļiem. Ja smadzeņu asinsrite ir traucēta, attīstās insults, ko papildina jušanas zudums ekstremitātēs un ģībonis. Sirds mazspēja ir vesels sirds patoloģiju komplekss. Nieres pakāpeniski sabojājas. Ja hipertensija ir sekundāra slimība un rodas uz cukura diabēta fona, tad nefropātija ir neizbēgama.

Jo progresīvāka slimība, jo briesmīgākas un smagākas tās sekas. Asinsrites sistēma ir tik svarīga ķermeņa dzīvībai, ka mazākās novirzes tās darbībā rada spēcīgu destruktīvu efektu.

Hipertensijas invaliditāte 3. pakāpe

Smagos slimības gadījumos tiek noteikta 1. invaliditātes grupa. Šajā posmā pacienti praktiski nevar strādāt. Dažreiz viņi tiek atzīti par daļēji darbspējīgiem un turpina strādāt, bet tikai mājās vai īpašos apstākļos.

Bet pat ar vissmagāko invaliditātes pakāpi pacientam jāveic rehabilitācijas procedūras. Šajā situācijā tas ir nepieciešams, lai novērstu nāvi.

3. pakāpes hipertensijas ārstēšana

Slimības gaitai pasliktinoties, tiek nozīmēti arvien spēcīgāki medikamenti vai arī to saraksts paliek nemainīgs, bet devas palielinās. Šajā hipertensijas stadijā zāļu terapijas efekts ir minimāls. Hroniski hipertensijas pacienti ir lemti lietot tabletes visu mūžu.

Kad slimība kļūst smaga, var būt nepieciešama operācija. Operācija ir indicēta noteiktām asinsvadu un sirds patoloģijām. 3. pakāpes arteriālās hipertensijas cilmes šūnu terapijas metode tiek uzskatīta par inovatīvu.

Hipertensija 4 grādi

Daži eksperti arī identificē slimības 4. stadiju, kas ir ļoti smaga. Vairumā gadījumu nāve ir tuvu. Viņi cenšas pēc iespējas atvieglot pacienta ciešanas, un ar katru hipertensīvo krīzi viņi sniedz pirmo palīdzību. Pacients tiek noguldīts, paceļot galvu. Viņam steidzami tiek doti medikamenti, kas krasi pazemina asinsspiedienu.

Bez ārstēšanas parādās jaunas komplikācijas. Daži no viņiem provocē citus, un slimības arvien vairāk uzvar cilvēku. Lai laikus apturētu šo destruktīvo procesu, jums vienkārši jāuzrauga asinsspiediena izmaiņu dinamika, vismaz izmantojot parasto tonometru.

Riska aprēķina piemērs atkarībā no hipertensijas stadijas

Hipertensijas stadijas Citi riska faktori, POM vai slimība BP (mmHg)

Augsts normāls 1. grāds 2. grāds 3. grāds
DĀRZS 130-139
DBP 85-89
DĀRZS 140-159
DBP 90-99
DĀRZS 160-179
100–109 DBP
SBP ≥180
DBP ≥110
I posms Nav citu FR Zems risks
(risks 1)
Zems risks (risks 1) Mērens risks
(risks 2)
Augsta riska
(risks 3)
1-2 FR Zems risks
(risks 1)
Mērens risks
(risks 1)
Mērens /
augsta riska
Augsta riska
(risks 3)
≥3 FR Īss /
mērens risks
(risks 1)
Mērens /
augsta riska
Augsta riska
(risks 3)
Augsta riska
(risks 3)
II posms POM, CKD 3. stadija vai DM bez
orgānu bojājumi
Mērens /
augsta riska
Augsta riska
(risks 3)
Augsta riska
(risks 3)
Augsts /
ļoti garš
risks
III posms Izveidota CVD, CKD stadija ≥4
vai diabēts ar orgānu bojājumiem
Ļoti augsts risks
(4.  risks)
Ļoti augsts risks
(4.  risks)
Ļoti augsts risks
(4.  risks)
Ļoti augsts risks
(4.  risks)

GB - hipertensija
SBP - sistoliskais asinsspiediens
DBP - diastoliskais asinsspiediens
RF ir riska faktors

CVD - sirds un asinsvadu slimības
CKD - hroniska nieru slimība
DM - cukura diabēts
POM - mērķa orgānu bojājumi

Kad riska kategorija ir noteikta, ārsts var noteikt faktorus, kurus var ietekmēt, lai to samazinātu. Starp šiem modificējamiem raksturlielumiem:

 • Aptaukošanās (ar ĶMI virs 30), kā arī centrālā vai viscerālā aptaukošanās, ko nosaka vidukļa apkārtmērs.
 • Fiziskā izolācija.
 • Hronisks stress.

Risku var palielināt arī kreisā kambara hipertrofija, hroniska nieru slimība, smagi sirds ritma traucējumi, piemēram, priekškambaru mirdzēšana un citi.