Hipertensijas stadijas un pakāpes

Par to, ka ir hipertensijas diagnoze, tiek domāts tikai tad, ja pastāvīgi paaugstinās asinsspiediens uz sejas vai notiek bieži lēcieni. Tajā pašā laikā dažādi hipertensijas posmi izpaužas ar dažādu spēku. Sākotnējās slimības stadijās cilvēki parasti nezina par problēmu attīstību. Dažreiz pat nelielam temperatūras paaugstinājumam tiek pievērsta lielāka uzmanība nekā stāvokļa pārkāpumam, kad attīstās arteriālā hipertensija. Patoloģijas veidi atšķiras pēc simptomu izpausmes stipruma un vienlaicīgu traucējumu klātbūtnes organismā. Patiesībā pat tad, ja nav acīmredzamu pazīmju, augsts asinsspiediens nav mazāk bīstams kā tad, ja to papildina dažādi traucējumi organismā. Hipertensijas pazīmes ir: ekstremitāšu trīce, slikta dūša, galvassāpes, mušas acu priekšā. Visi simptomi attīstās iekšējo orgānu asinsrites traucējumu dēļ.

asinsspiediena mērīšana hipertensijas gadījumā

Hipertensijas stadijas

Hipertensijas klīnika atbilstoši iedarbībai uz visu ķermeni un pavadošo simptomu stiprumam tiek klasificēta stadijā un smaguma pakāpē. Ir 3 posmi. Sadalījums posmos palīdz ārstam sistematizēt iegūtos diagnostikas datus un izvēlēties pareizo taktiku pacienta stāvokļa korekcijai.

1 posms

Asinsspiediena līmenis hipertensijas 1. stadijā nepārsniedz 159/99. Šis pieaugums var saglabāties vairākas dienas. Atpūta palīdzēs normalizēt asinsspiedienu, novēršot stresu. Ar tālāku patoloģijas progresēšanu nebūs tik viegli atjaunot spiediena normu.

Šajā slimības attīstības stadijā nav pazīmju, ka tā varētu ietekmēt mērķa orgānus. Šī iemesla dēļ arteriālā hipertensija bieži ir asimptomātiska. Tikai dažkārt tiek traucēts miegs, var rasties netiešas galvas un sirds sāpes.

Veicot klīnisko diagnostiku, var konstatēt nelielu fundusa artēriju tonusa paaugstināšanos. Pirmajā slimības stadijā hipertensīvās krīzes risks ir minimāls, bieži šī situācija rodas tikai ārēju apstākļu ietekmes uz organismu dēļ. Risks palielinās arī sievietēm menopauzes laikā. Sākotnējā stadija labi reaģē uz ārstēšanu. Šim nolūkam parasti pietiek ar dzīvesveida maiņu. Zāles ne vienmēr ir vajadzīgas. Ar savlaicīgu terapiju un stingru ārsta norādījumu ievērošanu prognoze būs labvēlīga.

2 posms

Šis ir aktīvo patoloģisko izmaiņu posms traukos - smaga hipertensija. Spiediens 2. posmā sasniedz 179/109. Atpūta neatjauno savu līmeni. Cilvēks sūdzas par mokošām galvassāpēm, elpas trūkumu slodzes laikā, miega pasliktināšanos, reiboni un paātrinātu sirdsdarbību.

Šo posmu raksturo pirmo pazīmju attīstība no iekšējiem orgāniem. Biežākie smagas hipertensijas simptomi ir:

 • kreisā kambara hipertrofijas pazīmes;
 • tīklenes artēriju lūmena sašaurināšanās;
 • holesterīna līmeņa paaugstināšanās asinīs;
 • olbaltumvielu klātbūtne urīnā.

2. pakāpes hipertensija ievērojami palielina bīstamu komplikāciju risku, kas var izraisīt insultu. Bez pastāvīgas medicīniskās palīdzības tas nedarbosies.

3 posms

Šī ir mērķa orgānu darbības traucējumu stadija, ko izraisa patoloģiskās izmaiņas artērijās un traucēta asins plūsma visā ķermenī. Ļoti smaga hipertensija 3. stadijā. Hipertensijas pēdējā stadija ir vissmagākā, organismā attīstās plaši traucējumi, kas ietekmē mērķa orgānus. Visvairāk tiek ietekmētas acis, nieres, smadzenes un sirds. Spiediens 3. stadijā ir stabils, to ir grūti normalizēt pat ar narkotiku ārstēšanu. Bieži vien ir lēcieni līdz 180/110 mm Hg. Art. un vēl vairāk. Simptomatoloģija ir līdzīga tai, kas notiek 2. stadijā, bet papildus tam ir patoloģiskas izpausmes no ietekmētajiem orgāniem. Atmiņa bieži pasliktinās, sirdsdarbība ir stipri traucēta, redzes asums samazinās.

Šis posms ir bīstams, jo tas vienmēr ietekmē sirdi. Tiek traucēta tā kontraktilitāte un impulsu vadīšana miokardā.

Grādi

Ar asinsspiediena paaugstināšanos un veikto pasākumu efekta neesamību var pieņemt, ka slimība progresē. Optimālais asinsspiediena līmenis ir 120/80. Sistoliskā spiediena norma svārstās no 120 līdz 129, bet diastoliskā no 80 līdz 84. Ir arī augsts normāls spiediens, kad cilvēks jūtas labi - līdz 139/89 mm Hg. Art. Medicīnā hipertensiju klasificē 3 grādos.

I grāds

1. pakāpes arteriālā hipertensija ir viegla, tai raksturīgi spiediena kritumi un svārstības no 140/90 līdz 159/99. Krīzes risks šādā situācijā ir samazināts līdz minimumam, nav citu orgānu un centrālās darbības traucējumu simptomu. nervu sistēma. Lai nomāktu uzbrukumu, papildus speciālu tablešu lietošanai ir nedaudz jāatpūšas, jācenšas izvairīties no stresa, pastaigas un pozitīvas emocijas labvēlīgi ietekmē veselību.

galvassāpes ar hipertensiju

Ja sistoliskais spiediens nepārsniedz 159, bet diastoliskais - 99 mm Hg. Art. , tad cilvēkam tiek diagnosticēta viegla hipertensija – pirmā pakāpe. To raksturo šādas pazīmes:

 • galvassāpes, kas pastiprinās slodzes laikā;
 • durošas, sāpes kreisajā pusē krūtīs, tas izstaro uz lāpstiņu un zem rokas;
 • reibonis, kas ir tik intensīvs, ka var izraisīt ģīboni;
 • sirdsdarbības paātrināšanās;
 • melnās mušas;
 • troksnis ausīs;
 • miega traucējumi.

Persona pārstāj pamanīt uzskaitītos simptomus, ja tie pastāvīgi attīstās. Hipertensijas lēkme var sākties stresa ietekmē un ar pienācīgu palīdzību pāriet bez sekām.

II pakāpe

Sāk aktīvāk attīstīties 2. pakāpes hipertensija. Spiediena līmenis jau sasniedz 160/100 - 179/109. Attīstās hipertensīvās krīzes pazīmes - parādās auksti sviedri, uz ādas parādās zosāda, sejas āda kļūst sarkana.

Slimības 2. pakāpes simptomi ir:

 • pārejoša smadzeņu išēmija - orgāna asinsrites pasliktināšanās;
 • kreatinīna koncentrācijas palielināšanās asinīs;
 • tīklenes artēriju sašaurināšanās;
 • kreisā kambara lieluma palielināšanās;
 • olbaltumvielas urīnā, kas atrodamas testu piegādes laikā;
 • pastāvīgs nogurums;
 • slikta dūša;
 • pulsācijas galvā;
 • sejas pietūkums;
 • spēcīga svīšana;
 • iekšējo orgānu bojājumi;
 • pirkstu nejutīgums;
 • neskaidra redze;
 • krīzes.

Medikamenti slikti tiek galā ar pacienta stāvokļa normalizēšanu. Ārsti pievērš uzmanību ne tikai spiediena līmenim, bet arī slimības attīstības ātrumam. Otrās pakāpes hipertensija ietekmē nieres. Gandrīz vienmēr pacients sūdzas par sliktu pašsajūtu.

III pakāpe

3. hipertensijas pakāpe ir vissmagākā. Kad tas notiek, redze strauji pasliktinās, atmiņa pasliktinās, bieži rodas tahikardija un augsts hipertensīvās krīzes risks. Šī stāvokļa komplikācijas ir tromboze, encefalopātija, aneirisma, nieru un sirds kreisā kambara mazspēja, zilumu veidošanās visā ķermenī un redzes nerva pietūkums. Patoloģija ir neatgriezeniska. Ar 3. pakāpes hipertensiju pacientam obligāti nepieciešama ārēja palīdzība un aprūpe. Galvenās hipertensijas pazīmes ir:

 • aritmija;
 • gaitas nestabilitāte;
 • būtiski redzes traucējumi;
 • asins plūsmas pārkāpums smadzenēs, provocējot parēzi un paralīzi;
 • krīze, ko pavada apjukums un runas traucējumi;
 • asas sāpes sirdī;
 • asiņu atkrēpošana;
 • mobilitātes un pašapkalpošanās spēju ierobežojums;
 • nespēja pareizi sazināties.

Šie simptomi liecina par hipertensijas progresēšanu un jaunu orgānu iesaistīšanos slimībā. Pakāpeniski attīstās neatgriezeniskākas komplikācijas.

Klasifikācija pēc riska faktoriem

Hipertensija, pirmkārt, ir bīstama ar daudzām un bieži vien neatgriezeniskām komplikācijām. Lielākā daļa pacientu kļūst invalīdi vai mirst nevis tieši no paaugstināta asinsspiediena, bet gan no akūtiem traucējumiem citos orgānos, ko tas provocē.

Visbīstamākie stāvokļi ir išēmiska nekroze, smadzeņu asiņošana, sirdslēkme, nieru mazspēja. Lai novērstu dažādas komplikācijas, kas saistītas ar citu orgānu darbības traucējumiem, ārsts pārbaudes laikā nosaka riska pakāpi. Riska līmeņus norāda ar cipariem no 1 līdz 4. Izrādās, ka diagnoze satur informāciju par bojājuma pakāpi un risku, piemēram, GB 2 grāds, risks 4.

Zems risks (niecīgs)

Šis hipertensijas komplikāciju attīstības riska rādītājs tiek novērots sievietēm līdz 65 gadu vecumam un vīriešiem līdz 55 gadu vecumam ar vieglu hipertensiju 1. stadijā. Nākamo 10 gadu laikā tikai 15% cilvēku hipertensijas dēļ attīstās papildu sirds un asinsvadu darbības traucējumi. Šos pacientus parasti apmeklē ģimenes ārsti, jo nav jēgas apmeklēt kardiologu un īstenot nopietnu ārstēšanu.

Ja nelieli riski joprojām pastāv, nākamajos 6 mēnešos cilvēkam ir jāmaina dzīvesveids. Tas novedīs pie pozitīvas attīstības. Ja nav rezultātu un nevar panākt asinsspiediena pazemināšanos, tad ieteicams mainīt pacienta vadīšanas taktiku un ieviest medikamentozo terapiju.

Vidējs risks

Šajā pacientu grupā ietilpst hipertensijas pacienti, kuriem asinsspiediena rādītāji nav lielāki par 179/110. Parasti šiem cilvēkiem ir 1–2 riska faktori no šādiem:

 • smēķēšana;
 • ģenētika;
 • aptaukošanās;
 • augsta holesterīna koncentrācija;
 • fizisko aktivitāšu trūkums;
 • traucēta glikozes tolerance.

Nākamo 10 gadu laikā bīstamas sirds un asinsvadu patoloģijas attīstās 20% gadījumu. Pareiza dzīvesveida organizēšana ir neatņemama veselības uzturēšanas sastāvdaļa. 3-6 mēnešu laikā zāles var neizrakstīt, lai, mainot dzīvesveidu, pacients pēc iespējas varētu atjaunot veselību.

augsta riska

Šajā riska grupā ietilpst pacienti ar rādītājiem 179/110 vai vairāk, ja ir vairāk nekā 2 predisponējoši faktori. Tāpat augsts risks ir cilvēkiem ar mērķorgānu bojājumiem, cukura diabētu, tīklenes asinsvadu traucējumiem un aterosklerozi.

Var arī nebūt riska faktoru, bet cilvēki ar 3. pakāpes hipertensiju jebkurā gadījumā ir pakļauti augstam riskam. Tās jāārstē kardiologam. Komplikāciju risks ir 30%. Dzīvesveida normalizēšana tiek izmantota tikai kā papildu taktika uz īpaši izvēlētu zāļu lietošanas fona. Visefektīvāko zāļu izvēle jāveic pēc iespējas ātrāk.

Ārstēšanas pieejas

Hipertensijas ārstēšanas galvenie mērķi ir samazināt spiedienu un novērst sekas. Pilnīga atveseļošanās nav iespējama, taču stadijas noteikšana un adekvāta ārstēšana palīdz apturēt patoloģijas aktīvo progresu un samazina hipertensīvās krīzes risku.

Narkotiku terapija parasti ietver antihipertensīvu zāļu lietošanu, kas kavē norepinefrīna veidošanos un tā vazomotorisko aktivitāti. Tajā pašā laikā ir nepieciešama diurētisko līdzekļu, prettrombocītu līdzekļu, hipoglikēmisko, hipolipidēmisko un sedatīvo līdzekļu iecelšana. Ja nav gaidītā rezultāta, vienlaikus tiek veikta vairāku antihipertensīvo zāļu kombinācija.

Hipertensīvās krīzes gadījumā spiediens jāsamazina stundas laikā pēc uzbrukuma, pretējā gadījumā palielinās bīstamu komplikāciju un nāves risks. Šādā situācijā antihipertensīvos līdzekļus lieto injekciju vai pilienu veidā.

tabletes hipertensijas ārstēšanai

Neatkarīgi no organisma disfunkcijas pakāpes un stadijas svarīga terapijas metode ir uztura normalizēšana, īpašas diētas ievērošana. Diēta obligāti ietver pārtiku, kas bagātināta ar magniju, kāliju, vitamīniem. Ir nepieciešams ierobežot sāls lietošanu, atteikties no alkohola, ceptiem un trekniem ēdieniem. Ar aptaukošanos samazinās ikdienas kaloriju saturs uzturā, cukurs, konditorejas izstrādājumi un citi konditorejas izstrādājumi ir aizliegti.

Cilvēkiem ar hipertensiju gūst labumu no mērenām fiziskām aktivitātēm – vingrošanas terapijas, peldēšanas, pastaigas. Ārstnieciskā masāža labi ietekmē arī pašsajūtu ar hipertensiju. Smēķēšana ir stingri aizliegta, ar psihoterapeitiskās prakses un relaksācijas paņēmienu palīdzību jāattīsta izturība pret stresu.

Kompleksās terapijas efektivitāti novērtē pēc vairākiem kritērijiem:

 1. Īstermiņa mērķi ir spiediena normalizēšana līdz līmenim, kurā pacients jūtas labi.
 2. Vidēja termiņa mērķi ir novērst patoloģiju rašanos un aktīvu attīstību mērķa orgānos.
 3. Ilgtermiņa mērķi ir novērst komplikācijas un pagarināt pacienta dzīvi.

Hipertensija ir slimība, kuru ir daudz vieglāk novērst, nekā ar to cīnīties visu mūžu, cenšoties mazināt simptomus un novērst sistemātisku stāvokļa pasliktināšanos. Jo agrāk tiek veikta diagnoze un noteikta hipertensijas stadija, jo efektīvāka būs ārstēšana.